Jak działa zegarek automatyczny?

Mechanizm automatyczny jest jednym z najbardziej cenionych sposobów napędzania zegarków. Jak działa zegarek automatyczny?

Mówiąc precyzyjnie jest to zegarek mechaniczny z automatycznym naciągiem. I jak każdy mechaniczny czasomierz napędzany jest przez sprężynę W zwykłych zegarkach mechanicznych sprężyna nakręcana jest ręcznie. W zegarkach automatycznych – przez ruchy ręki. Nieustannie noszony czasomierz powinien pracować bez zarzutu, wymagając od czasu do czasu jedynie drobnej kosmetycznej korekty wskazywanego czasu. mechanizm automatyczny ma również tzw. rezerwę chodu, a więc działa, gdy ściągniesz zegarek z ręki na jakiś czas. Dzieje się tak zazwyczaj przez około 40 godzin – nowoczesne technologie pozwalają jednak osiągnąć bufor do nawet 80 godzin.

Jak działa zegarek automatyczny?

Zegarki z mechanizmem automatycznym mają wbudowany specjalny rotor, który określa się niekiedy również jako tzw. wahnik. Jest to niewielki element, który nieustannie obraca się, co w konsekwencji naciąga sprężynę napędową w zegarku. By jednak było to możliwe, osoba nosząca zegarek musi nieustannie wykonywać choćby minimalne ruchy ręki. Wahnik podtrzymywany jest przez łożysko kulkowe – to ono właśnie obraca się w wyniku ruchu nadgarstka, nakręcając główną sprężynę. Ważnym elementem działania naciągu automatycznego jest również sworzeń mimośrodkowy, wykorzystujący siłę grawitacji – dzięki temu obraca się on na trzpieniu i powoduje kołysanie się wahnika. Dopiero wtedy siła ruchu wahnika przenosi się do tzw. zapadki – mechanizmu nakręcającego, przymocowanego do pozostałych elementów.

Czasami trzeba go ruszyć

Nie oznacza to jednak, że zegarki automatyczne nigdy nie wymagają wsparcia. Może się zdarzyć, że trzeba będzie wykonać kilka obrotów koronką, by uruchomić pracę mechanizmu, kiedy bieg zegarka ustał. Coraz częściej występują również modele, których nie trzeba dokręcać ani nakręcać w ogóle – wtedy ruchy koronką są absolutnie zabronione i mogą nawet uszkodzić zegarek. Te modele pracują bezustannie dzięki wykorzystaniu ruchu kinetycznego.